Херсонський ОВК

Військова служба за контрактом - робота для справжніх чоловіків

П`ятниця, 10.07.2020, 18:17

Меню сайту
Поділись!
Опитування
На скільки допоміг наш сайт
Всього відповідей: 1764
На сайті
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вхід
Головна » Статті » Військова техніка » ППО

ПЗРК 9К34 "Стріла-3"

Переносний зенітний ракетний комплекс 9К34 "Стріла-3" (SA-14 «Gremlin» по класифікації США / НАТО) призначений для ураження літаків і вертольотів на дальностях до 4,5 км. Комплекс здатний вражати цілі на курсах, що йдуть на зустріч та навздогін.

Бойове застосування комплексу «Стріла-2» показало, що його ефективність недостатня. Багато пошкоджених літаків поверталося на свої бази і знову вводилися в дію після ремонту, що тривав всього кілька годин. Це відбувалося тому, що ракети потрапляли в хвостову частину літака, в якій знаходилося мало життєво важливих систем і агрегатів, а потужність бойової частини ЗУР була недостатня для створення великої зони руйнувань конструкції цілі. Результатом подальшого розвитку переносних ЗРК  "Стріла-2" і "Стріла-2М" став комплекс "Стріла-3", який має поліпшені бойові і технічні характеристики, забезпечує боротьбу з літаками і вертольотами, що летять на зустрічних курсах зі швидкостями до 260 м / с і маневруючими з перевантаженнями до 3g, а також цілей, що віддаляються зі швидкостями до 310 м / с і маневруючими з перевантаженнями до 5 - 6g.

До числа нових технічних рішень і більш високих бойових і експлуатаційних характеристик комплексу ставилися, по-перше, принципово нова теплова голівка самонаведення з глибоким охолодженням до температури - 200 ° С, що забезпечує чутливість на два порядки вище чутливості ДБН комплексу «Стріла-2М». Це дозволило вести стрільбу на зустрічних курсах по літаках і вертольотах, а також значно розширити зону ураження по висоті і параметру при стрільбі на віддаляємих курсах. По-друге, вдалося забезпечити працездатність комплексу при стрільбі на віддаляємих курсах в будь-яких фонових ситуаціях. А по-третє - розробити пусковий механізм, який дозволяв автоматично провести пуск ракети по цілі, що знаходиться в зоні пуску, при стрільбі на зустрічних курсах. Комплекс 9К34 «Стріла-3» був максимально уніфікований з комплексом «Стріла-2М», що спрощувало постановку його на серійне виробництво і освоєння у військах. Розробка переносного ЗРК «Стріла-3» (9К34) з ЗУР 9М36 була розпочата в 1968 р одночасно з ЗРК «Стріла-2М». Створення глубокоохолоджувальної головки самонаведення було доручено новому співвиконавцю - КБ київського заводу «Арсенал». Випробування цього комплексу проходили на Донгузском полігоні з листопада 1972 по травень 1973 Під час випробувань були виявлені і усунені похибки, пов'язані з недостатньою надійністю елементної бази бортової апаратури ЗУР. У 1974 році комплекс 9К34 «Стріла-3» був прийнятий на озброєння.

В ході випробувань були підтверджені і виявлені наступні значні переваги переносного ЗРК «Стріла-3» у порівнянні з комплексом «Стріла-2М»:

- за рахунок використання в ракеті більш чутливою теплової ДБН забезпечувалося ведення стрільби по реактивних і турбогвинтових літаках на зустрічних курсах на дальностях до 2500 м і на висотах від 30 до 3000 м;
- істотно підвищена захищеність теплової ДБН від фонових перешкод при стрільбі по цлях, що віддаляються;
- розширені можливості стрільби в складних метеоумовах (дощ, сніг, туман) і в умовах запиленості повітря (при візуальній видимості мети). У комплексі 9К34 «Стріла-3» забезпечується більш висока надійність пуску ракети по цілі з реактивним двигуном на зустрічному курсі за рахунок визначення автоматом захоплення і пуску межі зони пуску по випромінюванню від цілі.

Зовнішніми відмінностями комплексу став куля-балон у блоку живлення під пусковою трубою. Наведення ракети на ціль здійснюється за методом пропорційного зближення. Ракетна частина комплексу була практично повністю запозичена від ЗУР «Стріла-2М».
До складу переносного зенітного ракетного комплексу входять бойове устаткування, що включає пускову трубу 9П59 з пусковим механізмом 9П58М і зенітною керованою ракетою 9М36, засіб виявлення цілей - пасивний радіопеленгатор 9С13, засіб упізнавання - наземний радіолокаційний запитувач 1РЛ247, засіб зв'язку - радіостанція Р-147 у командира відділення і приймач Р-147П у стрільців зенітників. Для перевірки технічного стану і параметрів зенітних ракет і пускового пристрою використовуються засоби технічного обслуговування, що включають комплект контрольно-перевірочної апаратури 9Ф387. Для підготовки стрільців-зенітників використовують навчально-тренувальні засоби, що включають польовий тренажер стрільців-зенітників 9Ф620М, тренувально-практичний комплект 9Ф629, комплект контролю пуску 9Ф631.

ЗУР 9М36 виконана за аеродинамічною схемою «качка» і складається з чотирьох скріплених між собою відсіків - головного, рульового, бойового та рухової установки. Аеродинамічні рулі встановлені в одній площині, а тривимірне управління досягається обертанням ракети зі швидкістю 15-20 оборотів в секунду при відповідному перетворенні сигналів від теплової ДБН до рулів. Для розміщення ЗУР в пусковий трубі малого діаметра рулі утоплені в корпус ракети, а чотири пір'яних стабілізатора укладаються в просторі за зрізом сопла. При старті рулі і стабілізатори розкриваються пружинними пристроями. У головному відсіку ракети розміщується координатор цілі, пристрій вироблення команд, електронна частина (підсилювач автопілота), система стабілізації обертів ротора гіроскопа, система охолодження фотоприймача. Слідкуючий координатор цілі (СКЦ) призначений для безперервного автоматичного визначення кута неузгодженості між оптичною віссю координатора і лінією «ракета-мета», спостереження за метою та вироблення сигналу, пропорційного кутовій швидкості лінії візування «ракета-мета», СКЦ складається з координатора мети та електронного блоку.
Рульовий відсік призначений для розміщення елементів енергоживлення ракети, автопілота і комутуючих елементів. У корпусі рульового відсіку розміщені пороховий акумулятор тиску (ПАТ), що забезпечує живлення гарячими газами рульової машинки, і турбогенератор, що перетворює енергію гарячих газів ПАТ в електроенергію, стабілізатор-випрямляч, що забезпечує випрямлення і стабілізацію живлячої напруги, датчик кутових швидкостей з підсилювачем, рульова машинка з рулями, блок зведення, що формує сигнал на електрозапальник детонатора після розкриття рулів та електрозапальника порохового керуючого двигуна (ПКД), розетка бортраз'ема, що забезпечує електричний зв'язок бортової апаратури ракети з пускової трубою.

Бойовий відсік ПЗРК 9К34 "Стріла-3" є несучим відсіком ракети і виконаний у вигляді нероз'ємного з'єднання, що включає бойову частину і детонатор. Бойова частина осколково-фугасної-кумулятивного дії призначена для ураження повітряних цілей і складається з корпусу з кумулятивною воронкою, бойового (розривного) заряду і детонатора. Підривник призначений для видачі детонаційного імпульсу на підрив бойової частини при зустрічі ракети з метою або після закінчення часу самоліквідації. Підривник складається з запобіжно-детонуючого пристрою, механізму самоліквідації, зарядного конденсатора, контактного датчика цілі (магнітний індукційний генератор), пускового електрозапальника, електродетонатори подвійної дії, детонатора і двох контактних груп. Запобіжно-детонуючий пристрій служить для забезпечення безпеки у поводженні з ракетою до моменту його зведення після пуску ракети. Він включає піротехнічний запобіжник, поворотну втулку і блокуючий (інерційний) стопор.
Рухова установка являє собою стартовий і однокамерний двухрежимний маршовий двигун на твердому паливі. Стартовий двигун забезпечує викид ракети з пускової труби на безпечну для стрільця-зенітника відстань - 5,5 м, після чого запускається маршовий двигун. Швидкість вильоту ракети з труби - 28 м / с. Маршовий двигун забезпечує розгін ракети до швидкості 470 м / с і підтримку швидкості в польоті.

Пускова труба 9П59 виконана зі склопластику і призначена для зберігання ракети, здійснення прицілювання і пуску ракети. Вона здатна витримати до 5 пусків. Пусковий механізм 9П58М служить для підготовки до пуску і безпечного пуску ракети. У його корпусі встановлені електронний блок, телефон, стопорний пристрій, вилка роз'єму, пусковий гачок і контактна група. Телефон видає звуковий сигнал при знаходженні цілі в полі зору ТГСН. Електронний блок призначений для розгону ротора гіроскопа ТГСН, автоматичного арретування і деарретування гіроскопа, обробки та оцінки сигналів інформації та корекції, що надходять з ТГСН, видачі сигналів звукової і світлової інформації при наявності мети в поле зору ТГСН, передачі напруги на пусковий пристрій.
Пасивний радіопеленгатор (ПРП) 9С13 («Пошук») призначений для раннього виявлення повітряних цілей, що летять з включеними бортовими імпульсними радіолокаційними станціями. ПРП здатний виявляти повітряні цілі на дальностях не менше 12 км в секторі 50x45 °. НРЗ С2 1РЛ247 призначений для впізнання держналежності цілі за принципом «свій-чужий» в системах розпізнавання «Кремній-2», «Кремній-2М», «Пароль» у третьому частотному діапазоні. Розпізнавання цілей може проводитися на дальностях 7-8 км на висотах до 5 км, час впізнання становить не більше 3 секунд. НРЗ 1РЛ247 не має функціонального зв'язку з пусковим механізмом і в разі наявності відповіді «я-свій» не здатний автоматично проводити блокування запуску. Радіостанція Р-147 і радіоприймач Р-147П призначені для прийому оповіщення про повітряну обстановку та управління вогнем стрільців-зенітників. Радіостанція працює в діапазоні 44-52 МГц і забезпечує дальність оповіщення до 1 км.
Комплекс 9К34 «Стріла-3» поставлявся в наступні країни: Анголу, Угорщину, В'єтнам, НДР, Сальвадор, Індію, Ірак, Йорданію, Кубу, Лівію, Нікарагуа, КНДР, Перу, Польщі, Сирії, ОАЕ, Словаччину, Фінляндію, Чехословаччину, ПАР, Югославію. У Польщі виробляється за ліцензією.

Тактико-технічні характеристики ПЗРК 9К34 «Стріла-3»

Дальність ураження, км максимальна - 4,5, мінімальна - 0,5
Висота ураження, км максимальна - 3,0, мінімальна - 0,015
Імовірність поразки 0,31-0,33
Довжина ПЗРК в бойовому положенні, м 1,5
Довжина ракети, м 1,47
Максимальна швидкість цілей, м / с назустріч - 260, навздогін - 310
Маса, кг бойових засобів у бойовому положенні - 16
ракети - 10,3
пускового пристрою без ракети - 2,95
бойової частини - 1,17
пасивного радіопеленгатора - 2,5
НРЗ - 2,3
Час самоліквідації, c 14-17
Діапазон робочих температур, 'С -38 - +50
Середня маршова швидкість польоту ракети, м / с 470
Час переведення ПЗРК в бойове положення, c 12

 


Категорія: ППО | Додав: imax (29.05.2015) E W
Переглядів: 1282 | Теги: Стріла-3, Стріла3, 9К34, зенітний комплекс, ПЗРК | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук
Нове на форумі
 • Служба по контракту (8)
  .
 • доброго вечора!мені 25 років не служив є права кат-В!цікавит (2)
  .
 • FAQ по оформлению на военную службу по контракту (234)
  .
 • Додатково
  Copyright IMax © 2020 Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика