Херсонський ОВК

Військова служба за контрактом - робота для справжніх чоловіків

Субота, 21.04.2018, 15:46

Меню сайту
Поділись!
Опитування
На скільки допоміг наш сайт
Всього відповідей: 1691
На сайті
Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Вхід
Головна » Статті » Військова техніка » Бронетехніка

Уразливість російської бронетанкової техніки в міських боях: досвід Чечні

У грудні 1994, російська армія вторглася в чеченську республіку і спробувала захопити столицю Чечні - Грозний з ходу. Після провалу першої спроби російська армія витратила два місяці на звільнення міста будинок-за-будинком. Втратили бойовий дух російські солдати-строковики понесли великі втрати від чеченських збройних сил, а війна затягнулася на роки. За перший місяць збройного конфлікту російські збройні сили списали 225 одиниць бронетанкової техніки як безнадійні бойові втрати. Це склало 10,23% бронетанкової техніки, що брала участь в кампанії. Деякі з цих бронеоб'ектов були вивезені на полігон в Кубинці для вивчення. Генерал-лейтенант О.Галкін, начальник бронетанкового управління, 20 лютого 1995 провів конференцію за результатами досліджень. На конференції був присутній і міністр оборони. Результатом конференції стала відмова Міністерства оборони РФ від подальших закупівель танків з газотурбінними двигунами. Далі в статті описуються чеченська протитанкова тактика і вразливість російської бронетанкової техніки в міських боях.

Чеченська тактика боротьби з бронетанкової технікою

Чеченські бойовики озброєні зброєю радянського і російського виробництва, а більшість з них служило в радянських збройних силах. Бойова група чеченців складається з 15-20 чоловік, розділених на вогневі осередки по 3-4 людини. Кожна комірка включає гранатометника (озброєного РПГ-7 або РПГ-18), кулеметника і снайпера. Решта бійців осередку займаються перенесенням боєприпасів (допомагають гранатометниками і кулеметникам). Бойові групи розгортають свої осередки в команди "мисливців за танками". Снайпер і кулеметник відсікають піхоту, а гранатометник вражає бронеоб'екти. Команди розміщуються на першому, другому, третьому поверхах будівель і в підвальних приміщеннях. Зазвичай один танк атакує одночасно 5-6 команд. Стрілянина ведеться по даху, бортах або задній частині машини. На дах машини кидаються пляшки з бензином або напалмом. Чеченські "мисливці за танками" намагаються зловити колони на міських вулицях в пастку, підриваючи передню і задню машини, а потім методично знищують всю колону.

Вертикальні кути обстрілу російських танкових гармат не дозволяють їм боротися з "мисливцями за танками", коли ті розміщуються в підвалах або на других-третіх поверхах, а одночасна атака 5-6 команд робить кулемети марними. Для боротьби з "мисливцями за танками" до складу бронетанкових колон Росії включалися самохідні зенітні установки ЗСУ-23-4 і 2С6.

Перші втрати російської техніки пояснюються невідповідною тактикою, недооцінкою супротивника і недостатньою бойовою готовністю. Російські війська поспішно увійшли в Грозний та не приянали мір та заходів по оточенню міста і не відрізали від підкріплень. Вони планували захопити місто з ходу, навіть не спішуючись. Через брак особового складу, колони мали змішаний характер і більшість БТРів рухалися з мінімальним пішим прикриттям або без нього. Ці перші колони були знищені повністю.

Після перегрупування чисельність піхоти була збільшена і почалося систематичне звільнення міста будинок за будинком, квартал за кварталом. Втрати в бронетанкової техніки були значно зменшені завдяки зміні тактики. Російська піхота рухалася врівень з БГМ для її підтримки і прикриття. Деякі з машин були оснащені дротяною сіткою, змонтованої в 25-30 см від корпусу для відображення кумулятивних і протитанкових гранат, пляшок із запальною сумішшю і зв'язок вибухівки. З метою знищення "мисливців за танками" влаштовувалися засідки на шляхах їх підходу.

Уразливість російської легкої бронетанкової техніки

Основна маса БТТ була знищена за допомогою протитанкових гранат і гранатометів. На кожен знищений бронеоб'ект припадало в середньому 3-6 вражаючих влучень. Улюбленими мішенями чеченських гранатометників були паливні баки і двигуни. На малюнках сірим кольором виділені ділянки бронемашин, на які припадало 90% вражаючих влучень.

БМД-1 служить для перевезення особового складу повітряно-десантних частин. Тому вона має слабке бронювання. БМД-1 уразливі для поразки в лоб, в борт, ззаду і зверху. Передня частина башти має посилене бронювання і тому менш вразлива, а задня - ні.

БМП-2 броньована краще. Однак дах броньований слабо, а паливні баки знаходяться в задніх дверях, також легко вразливий водій.

Колісний БТР-70 уразливий у тих же місцях, де БМД і БМП.

Ураження танків Т-72 і Т-80

62 танка були знищені за перший місяць боїв у Чечні. Понад 98% (тобто 61 танк) було знищено попаданнями в області, які не прикриті динамічним захистом. У Чечні застосовувалися танки Т-72 і Т-80. Вони були невразливі для фронтальних влучень, так як лобова проекція добре броньована і прикрита динамічним захистом. Танки знищувалися попаданнями в борти, задню частину і дах, в люк механіка-водія. У початковій стадії конфлікту більшість танків, що брали участь в боях, не мало динамічного захисту. Вони були особливо уразливі, в тому числі і для фронтальних влучень.

Висновок

Чеченським бойовикам вдалося розробити ефективні прийоми знищення російської бронетанкової техніки на вулицях великого міста. Багато хто з цих прийомів можуть застосовуватися іншими збройними силами для боротьби з БТТ російського виробництва в міських боях. Перерахуємо ці прийоми:

1. Створювані команди "мисливців за танками" повинні мати у своєму складі кулеметника і снайпера для захисту гранатометника від піхоти.

2. Зони для протитанкових засідок повинні вибиратися в ділянках міста, що обмежують пересування бронеоб'ектов вузькими "каналами".

3. Розташування засідки повинно забезпечувати відрізання шляхів відходу і замикання машин на ділянці знищення.

4. Необхідно використовувати декілька команд, розташовувати їх на різних рівнях - у підвалах, на перших-третіх поверхах будинків. Складності із застосуванням РПГ-7 і РПГ-18 були викликані їх реактивним струменем, спалахами пострілів і невисокою скорострільністю. Для надійної поразки бронеоб'ектов, по ньому вироблялося одночасно 5-6 пусків різних команд. В очевидь, що протитанкова зброя майбутніх міських боїв повинна бути багатозарядною, з мінімальними демаскуючими ознаками, без віддачі і малою вагою, мати можливість вести стрільби з закритих приміщень. Протитанковий гранатомет АТ-4 і переносний ПТРК "Джавелін" не відповідають цим вимогам.

5. Обстрілювати бронеоб'ектов потрібно зверху, з флангів і з тилу. Постріли по лобовій броні неефективні і здатні лише демаскувати гранатометника.

6. У першу чергу повинні знищуватися придані зенітні артилерійські установки.

З повагою, В.Чобіток
24 жовтня 1999

Данная статья опубликована благодаря компании Jur Klee. Компания предоставляет юридические услуги. В том числе и услуги по легализации документов через консульство.  


Категорія: Бронетехніка | Додав: imax (08.02.2015) E W
Переглядів: 1144 | Теги: уразливість, БТТ | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук
Нове на форумі
 • Служба по контракту (8)
  .
 • доброго вечора!мені 25 років не служив є права кат-В!цікавит (2)
  .
 • FAQ по оформлению на военную службу по контракту (234)
  .
 • Додатково
  Copyright IMax © 2018 Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика