Херсонський ОВК

Військова служба за контрактом - робота для справжніх чоловіків

Вівторок, 19.03.2019, 16:54

Меню сайту
Поділись!
Опитування
На скільки допоміг наш сайт
Всього відповідей: 1733
На сайті
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вхід
Головна » Статті » Військова техніка » Артилерія

РСЗВ 9К58 "Смерч" - реактивна далекобійна система залпового вогню

Система «Смерч» оцінюється як найпотужніша РСЗВ в світі. Її призначення - ураження живої сили, бойової техніки, фортифікаційних споруд і пунктів управління військами на дальностях від 20 до 70 км. Система розроблена на початку 1980-х років ДНВП «Сплав» у співпраці з більш ніж 20 іншими підприємствами СРСР і в 1987 році прийнята на озброєння Радянської Армії. В даний час РСЗВ «Смерч» перебуває на озброєнні армій Росії, України, Білорусі, Кувейту і Об'єднаних Арабських Еміратів. Інтерес до придбання цієї системи виявили представники Індії та Китаю.

 РСЗВ 9К58 «Смерч» включає пускову установку 9А52-2,300-мм реактивні снаряди, систему управління вогнем, транспортно-заряджаючу машину 9Т234-2, навчально-тренувальні засоби і комплекс арсенального обладнання. Пускова установка складається з артилерійської частини і чотиривісного шасі автомобіля високої прохідності MA3-543M. Компонування - класична. Артилерійська частина змонтована в кормі колісного шасі, попереду зліва знаходяться кабіна водія, моторно-трансмісійне відділення і кабіна екіпажу, в якій змонтовані засоби радіозв'язку та апаратура системи управління вогнем.

До складу артилерійської частини входять пакет з 12 трубчастих напрямних, поворотна підставка, підйомний, поворотний і врівноважуючий механізми, прицільні пристосування, електропривод і допоміжне обладнання. Направляючі являють собою гладкостінні труби, забезпечені гвинтовим П-подібним пазом для розкрутки снарядів. Механізми наведення за допомогою силових приводів наводять пакет направляючих у вертикальній площині в діапазоні кутів від 0 ° до + 55 °. Кут горизонтального обстрілу становить 60 ° (по 30 ° вліво і вправо від осі машини). Між колесами третього і четвертого мостів змонтовані гідравлічні опори, на яких вивішуються кормова частина пускової установки для підвищення її стійкості при стрільбі.

Розроблені ДНВП «Сплав» для РСЗВ «Смерч» реактивні снаряди мають унікальну конструкцію, що забезпечують високу точність попадання, яка в 2-3 рази перевищує аналогічний показник зарубіжних систем. Снаряди забезпечені системою управління польотом, яка коректує траєкторію руху по тангажу і нишпоренню. Корекцію здійснюють газодинамічні рулі, які приводяться в дію газом високого тиску від бортового газогенератора.

Крім того, стабілізація снаряда в польоті відбувається за рахунок обертання його навколо поздовжньої осі, наданого попереднім розкручуванням під час висунення по трубчастій направляючій і підтримується в польоті завдяки установці лопатей та стабілізатора, який розкривається під деяким кутом до поздовжньої осі снаряда. При стрільбі залпом розсіювання снарядів цієї конструкції не перевищує 0,21% від дальності стрільби.

300-мм снаряди РСЗВ «Смерч» забезпечені твердопаливним реактивним двигуном на сумішевом паливі, Довжина ракет складає 7,5 м і вага 800 кг. Вага головної частини - 280 кг. Вона може бути моноблочною або касетною.
Є такі типи снарядів:
■ осколково-фугасний снаряд 9М55Ф з моноблочною головною частиною (вага вибухової речовини становить 92,5 кг, снаряд використовується для знищення фортифікаційних споруд, пунктів управління військами, стартових позицій ракет і т.д.);
■ снаряд 9М55К з касетної головною частиною, що містить 72 бойових елемента осколкового типу вагою 2 кг кожен (основне призначення снаряда - ураження живої сили противника, 10-16 таких снарядів достатньо для гарантованого знищення мотопіхотної роти);
■ снаряд 9М55К1 з касетної головною частиною, що містить п'ять самопріцелівающіхся боєприпасів високої ефективності «Мотив» (залпом чотирьох машин, що стріляють такими снарядами, уражається танкова рота в районі зосередження).

Останнім часом в Росії був створений комплекс «Смерч-М» з бойовою машиною 9А52-2 на шасі М A3-543- А1 і транспортно-заряджаючою машиною 9Т234-2 на аналогічному шасі. Розроблене сімейство реактивних снарядів з дальністю, збільшеної до 90 км за рахунок реалізації комплексу заходів, аналогічних прийнятим при підвищенні дальності модернізованої системи «Град» до 35-40 км. в першу чергу пов'язаних з удосконаленням двигуна.

Нові російські "Смерчі-М" комплектуються наступними снарядами:
■ реактивний снаряд 9М525 з касетною головною частиною, укомплектовано 72 бойовими елементами масою по 1,75 кг;
■ реактивний снаряд 9М526 з касетною головною частиною, оснащено п'ятьма бойовими само-прицілюватися елементами з дводіапазонними інфрачервоними координаторами;
■ реактивний снаряд 9М527 з касетною головною частиною, оснащено 25 протитанковими мінами масою по 4,8 кг;
■ реактивний снаряд 9М528 масою 815 кг з моноблочною фугасної головною частиною, оснащено зарядом 95 кг;
■ реактивний снаряд 9М529 з моноблочною термобаричною головною частиною, що містить 100 кг об'ємно-детонуючого наповнювача;
■ реактивний снаряд 9М530 з проникаючою фугасною головною частиною;
■ реактивний снаряд 9М531 з касетною головною частиною з 646 бойовими елементами, які пробивають броню 120 мм.

Поряд із застосуванням реактивних снарядів систем «Смерч» і «Смерч-М», як зброї для ураження цілей, у відповідній модифікації вони можуть використовуватися, як засіб доставки до об'єкта розвідки одноразових безпілотних літальних апаратів Р-90. Безпілотний розвідник оснащується телевізійною апаратурою, системою супутникової навігації, засобами передачі телевізійної інформації на дальність до 70 км. Безпілотний літальний апарат забезпечений пульсуючим повітряно-реактивним двигуном та здатний здійснювати програмний розвідувальний політ тривалістю до півгодини зі швидкістю до 145 км / год.

РСЗВ «Смерч» може вести стрільбу одиночними снарядами чи залпом. Повний залп бойової машини проводиться за 38 секунд. Запуск снарядів забезпечується з кабіни бойової машини або за допомогою виносного пульта. Потужність залпу трьох установок РСЗВ «Смерч» по своїй ефективності дорівнює «роботі» двох бригад, озброєних ракетними комплексами 9К79 "Точка-У». Залп однієї машини накриває площу 672 000 м2. Висока ефективність бойового застосування РСЗВ «Смерч» забезпечується завдяки застосуванню автоматизованої системи управління вогнем «Віварій».
У цій системі реалізовані такі принципи:
■ простота, компактність і висока надійність апаратури;
■ автономність і мобільність елементів системи;
■ апаратна і програмна сумісність з існуючими та новими АСУ вогнем польової артилерії;
■ можливість експлуатації в будь-яких умовах навколишнього середовища і в широкому діапазоні температур (від - 50 ° С до + 40 ° С).

Система управління «Віварій» була прийнята на озброєння на початку 90-х років і отримала широке поширення. Вона призначена для автоматизованого і неавтоматизованого управління бригадою РСЗВ, збройними комплексомами 9К58 «Смерч», а також 9К57 "Ураган". Її технічні засоби забезпечують інформаційний обмін з вищестоящими, підлеглими і взаємодіючими органами управління, вирішують завдання планування зосередженого вогню і вогню по колонах, здійснюють підготовку даних для стрільби, збір та аналіз інформації про стан артилерійських підрозділів.

Основу системи управління «Віварій» складають командно-штабні машини (КШМ), що знаходяться в розпорядженні командира і начальника штабу бригади, а також підпорядкованих їм командирів дивізіонів (до трьох) і батарей (до вісімнадцяти). Устаткування КШМ розміщується в кузові-фургоні К1. 4310, встановленому на шасі автомобіля КамАЗ-4310. Воно включає в себе засоби зв'язку, засекречувати апаратуру передачі даних, цифрову обчислювальну машину, дисплеї і прінтер. Основним технічним засобом, що дозволяє вирішувати розрахункові завдання, є бортова цифрова обчислювальна машина Е-715-1.1. Її швидкодія для суміщеного режиму становить 500 000 коротких операцій, для несуміщення - 250 000. Обсяг оперативної пам'яті - 96, постійної пам'яті - 288 Кбайт.

У ШKM всіх пунктів управління бригадою реалізовано спеціальне математичне та програмне забезпечення, яке здійснює:
■ прийом, обробку, зберігання, відображення і формування повідомлень в формалізованих і неформалізованих видах;
■ передачу у вищестоящі ланки управління повідомлень про місцезнаходження і боєготовність кожного підрозділу, доведення до підлеглих частин та підрозділів команд на підготовку ударів;
■ захист збереження та оброблення інформації від несанкціонованого доступу обслуговуючого персоналу і посадових осіб, а також від несанкціонованого використання засобів вводу-виводу.

Усі розрахункові завдання викликаються на рішення по команді, що вводиться оператором в спеціалізовану цифрову обчислювальну машину за допомогою пульта управління АЦД. Виняток становлять задачі розрахунку контрольних даних по цілі, які вирішуються автоматично при отриманні повідомлень на нанесення удару із зазначенням виконавця, який виконує залп.

Для контролювання процесу вирішення завдань на робочих місцях командира і операторів КШМ встановлені пристрої відображення телевізійного типу. Засоби зв'язку представлені комплектом УКХ- і КВ-радіостанцій, що дозволяють впевнено вести радіообмін в русі до 50 км, а на стоянці - 350 км. Кузов-фургон обладнаний антенними пристроями, що забезпечують надійну роботу радіостанцій. Радіотелефонний зв'язок здійснюється як з кабіни водія, так і з оперативного відсіку через апаратуру Т-240Д. При необхідності є можливість за кілька секунд автоматично переключитися на дублюючий канал зв'язку, що практично виключає втрату інформації при передачі. Обмін даними в русі не передбачений.

Комплекс засобів зв'язку забезпечує сполучення і вихід на наступні каналоутворюючі засоби: станції супутникового, тропосферного та радіорелейного зв'язку, КВ- і УКВ-станцій середньої потужності, апаратні вузли зв'язку, дротові лінії зв'язку. Електроживлення всієї апаратури як на місці, так і в русі здійснюється від дизельної електростанції ЕД2х8-Т400-18ПС. Для забезпечення нормальних умов роботи командира та операторів в КШМ встановлені кондиціонери, фільтровентиляційне обладнання ФВУА-10ОП-24 та опалювальні установки ОВ-65Г. У комплект машини входять засоби первинної дегазації ДК-4Д, прилади хімічної та радіаційної розвідки, а також ЗІП. Необхідно відзначити, що всі командно-штабні машини, що входять в систему управління «Віварій», мають однотипне устаткування і при виході з ладу однієї з них її функції можуть бути покладені на будь-яку іншу. Це істотно підвищує живучість системи при веденні бойових дій.

Порядок роботи може бути наочно представлений на прикладі варіанту бойового застосування. На командний пункт командира бригади від бойових розвідувальних машин, а також від вищестоящих органів управління надходять дані про супротивника. Обчислювальні засоби командира і начальника штабу бригади вирішують завдання планування вогню. При цьому оцінюються можливості вогневих підрозділів, наявність боєприпасів, вибирається метод ураження цілей, визначається щільність вогню, розробляються різні варіанти вирішення поставленого завдання. Потім автоматично по каналах зв'язку необхідні дані і розпорядження передаються на командний пункт одного з обраних для вирішення вогневої задачі дивізіонів.
На командному пункті командира дивізіону уточнюються дані про противника (характер, тип і координати цілей), вирішуються завдання топоприв'язки, складаються метеорологічні бюлетені за даними автоматизованих систем метеорологічної розвідки. Після цього на підставі оперативної інформації про місцезнаходження і боєготовності підпорядкованих командиру дивізіону підрозділів на їх командні пункти по каналах зв'язку передається необхідна інформація. Обчислювальні засоби КШМ батареї обробляють отриману інформацію і формують польотне завдання для шести бойових машин РСЗВ «Смерч». За оцінками російських військових фахівців, автоматизована система управління «Віварій» істотно підвищує боєготовність підрозділів, оснащених системами «Смерч», точність і ефективність ведення вогню. Вона не поступається аналогічній американської АСУ «Такфайр», а по ряду найважливіших показників, зокрема часу підготовки до бойової роботи та доведення команд, перевершує її в кілька разів.

Для заряджання пускової установки до складу РСЗО 9К58 «Смерч» входить транспортно-заряджаюча машина 9Т234-2, розроблена на шасі автомобіля MA3-543A. Ця машина має кранове обладнання і перевозить дванадцять снарядів. Процес заряджання пускової установки механізований і виконується протягом 35 хвилин. Використані при створенні пускової установки і транспортно-заряджаючої машини шасі мають практично однакову конструкцію і забезпечені V-подібним дванадцатициліндровим дизельним двигуном Д12А-525А потужністю 525 к.с. (При 2000 об / хв). Трансмісія - гідромеханічна, з гидротрансформатором і планетарною триступеневою коробкою передач, що має автоматичне перемикання. Ходова частина виконана по колісній формулі 8x8. Керованими є дві передні пари коліс.

Підвіска всіх коліс - незалежна, торсіонна. На колесах встановлені широкопрофільні шини, тиск повітря в яких регулюється централізованою системою (з підведенням повітря через цапфи і маточини). При русі по шосе машини розвивають максимальну швидкість 60 км / год, вони можуть рухатися по дорогах всіх категорій і поза ними, долаючи підйоми до 30 ° і броди глибиною 1 метр. Запас ходу по паливу становить 850 км. В цілому РСЗВ 9К58 «Смерч» має досить високою бойовою ефективністю. Один залп цієї РСЗВ забезпечує ураження цілей на площі 67 гектарів (670 000 квадратних метрів!).

Тактико-технічні характеристики РСЗВ 9К58 "Смерч"

Калібр, мм .............................. ................. 300
Кількість направляючих ............................ 12
Розрахунок, чол ............................... ........ 4
Маса в бойовому положенні, т .................. 43,7
Габаритні розміри, мм:
довжина ............................................ ...... 12400
ширина ............................................... ...... 3100
висота в похідному положенні ................... 3100
Маса снаряда, кг .............................. ........ 800
Дальність стрільби, км:
максимальна ............................................. 70
мінімальна ................................................. 20
Тривалість залпу, с ................................... 38
Час перезарядження, хв ............................ 36
Потужність двигуна. л.с ............................ 525
Максимальна швидкість руху, км / год ....... 60
Запас ходу, км .......................................... 850

 


Категорія: Артилерія | Додав: imax (21.02.2015) E W
Переглядів: 1576 | Теги: залпового вогню, РСЗО, РСЗВ, артилерія, реактивна, смерч | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук
Нове на форумі
 • Служба по контракту (8)
  .
 • доброго вечора!мені 25 років не служив є права кат-В!цікавит (2)
  .
 • FAQ по оформлению на военную службу по контракту (234)
  .
 • Додатково
  Copyright IMax © 2019 Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика