Херсонський ОВК

Військова служба за контрактом - робота для справжніх чоловіків

Понеділок, 23.04.2018, 13:33

Меню сайту
Поділись!
Опитування
На скільки допоміг наш сайт
Всього відповідей: 1691
На сайті
Онлайн всього: 5
Гостей: 5
Користувачів: 0
Вхід
Головна » Статті » Військова техніка » Артилерія

БМ-21 "Град" (9К51) - реактивна система залпового вогню

РСЗВ БМ-21 «Град» розроблялася в ініціативному порядку в тульському НДІ-147, створеному в липні 1945 для вирішення задач технологічного забезпечення масового виробництва гільз звичайних артилерійських пострілів. Розроблена НДІ-147 технологія виготовлення гільз за допомогою глибокої витяжки забезпечувала і виробництво більш товстостінних і міцних оболонок, якими є камери згоряння двигунів реактивних снарядів. Тому у конструкторів НДІ-147 з'явилася можливість перейти від рішення поставленого завдання - технологічного забезпечення виробництва боєприпасів - до більш складної і комплексної задачі - розробка реактивної системи залпового вогню.
Роботи під керівництвом А.Н. Ганичева були підтримані наказом голови Держкомітету з оборонної техніки від 24 лютого 1959 року і Постановою Ради Міністрів від 30 травня 1960 року, а тактико-технічні вимоги до системи були затверджені 10 жовтня 1960 року. Відповідно до Постанови Ради Міністрів, створення реактивного снаряда М-21ОФ і PCЗВ в цілому доручалося НДІ-147, пороховий заряд двигуна розробляв НДІ-6, а бойову частину снаряда - ГСКБ-47. Бойову машину БМ-21 (2б5) доручили спроектувати СКБ-203. Вогневі стендові випробування двигунів реактивних снарядів були розпочаті вже в 1960 р, при цьому в рамках заводських випробувань було проведено 53 пропалювання, на державних випробуваннях - 81 стендове пропалювання. Незабаром приступили до пусків на полігоні.

Державні полігонні випробування почалися 1 березня 1962 і проводилися із задіянням двох бойових машин на полігоні Ржевського під Ленінградом. При їх проведенні мали місце поломки бойової машини. Для усунення їх передумов створення подібних поломок,  посилили задній міст шасі шляхом використання легованих сталей. Крім того, обмежилися відключенням підрессорювання тільки одного з мостів ходової частини. Цього виявилося достатньо для надання необхідної стійкості бойовій машині при стрільбі, а навантаження не перевищували допустимого рівня. Постановою Ради Міністрів від 28 березня 1963 реактивна система залпового вогню БМ-21 «Град» була прийнята на озброєння, а відповідно до Постанови від 29 січня 1964 № 98-32 передана в серійне виробництво. Фактично система стала надходити у війська тільки наступного року, коли в Миассі було розгорнуто серійне виробництво шасі для БМ-21 - Урал-375Д.

Масштаби виробництва БМ-21 СРСР вражають: тільки на Мотовіліхінських заводах було виготовлено близько 3 тисяч БМ-21 і більше 3 мільйонів снарядів до них. Випуск цієї системи та її модифікацій був налагоджений також у Китаї, Єгипті, Іраку, Ірані, Румунії та ПАР. В даний час БМ-21 перебуває на озброєнні армій більш ніж 30 країн світу. На початку 1994 року в збройних силах країн СНД малося 7500 "Градів"

РСЗО БМ-21 складається з пускової установки, 122-мм некерованих реактивних снарядів, системи управління вогнем і транспортно-заряджаючої машини. Для підготовки даних для стрільби у складі батареї РСЗО БМ-21 є машина управління 1В110 «Береза» на шасі автомобіля ГАЗ-66.

Пускова установка БМ-21 розроблена за класичною схемою з розміщенням артилерійської частини в кормі автомобільного шасі. Артилерійська частина являє собою пакет з 40 трубчастих напрямних, встановлений на поворотному підставі з можливістю наведення у вертикальній і горизонтальній площинах. До складу артилерійської частини входять також підйомний і поворотний механізми. прицільні пристосування і відповідне пневмо-, електро- і радіоустаткування. Направляючі розташовані в чотири ряди по десять труб в кожному, і утворюють таким чином пакет. Пакет разом з прицільними пристосуваннями закріплений на жорсткій зварної колисці. Механізми наведення дозволяє наводити пакет направляючих у вертикальній площині в діапазоні кутів від 0 ° до + 55 °. Кут горизонтального обстрілу ракет 172 ° (102 ° вліво від повздовжньої осі автомобіля і 70 ° вправо). Основний спосіб наведення - від електроприводу.

Для РСЗВ БМ-21 був розроблений 122-мм некерований реактивний снаряд, конструкція якого справила революційну дію на розвиток післявоєнної реактивної артилерії. За пропозицією головного конструктора НДІ-147 А.Н. Ганичева корпус снаряда виготовляється не традиційною обробкою різанням із сталевої болванки, а високопродуктивним методом розкочування і витяжки із сталевого листа.
Іншою особливістю реактивного снаряда РСЗО БМ-21 є складні площині стабілізатора, які в закритому положенні утримуються спеціальним кільцем і не виходять за габарити снаряда. Сам по собі складаний стабілізатор не був винаходом тульських конструкторів. Наприклад, такий стабілізатор використовувався в німецькій некерованій авіаційной ракеті R4M, численні подовжені пір'я стабілізаторів якої в складеному положенні займали простір навколо спеціально подовженого сопла двигуна, а після виходу ракети з пускового пристрою відкидалися назад, утворюючи свого роду подібність прутів віника. Однак така конструкція вимагала штучного подовження сопла ракети, тим самим збільшуючи її вагу і розміри. У конструкції ракети системи "Град" була прийнята інша схема. Перо стабілізатора було виконано не плоским, а у формі сектора циліндра, зігнутим при вигляді спереду по дузі з радіусом, близьким до половині діаметра ракети. Розробники іменували таку форму «вороньим крилом». У складеному положенні поверхні стабілізаторів як би продовжували циліндр корпусу двигуна ракети. До старту ракети, блок стабілізаторів утримувався кіьцем, а розкриття здійснювалося пружинним механізмом. У розкритому положенні лопаті стабілізатора були повернені на 1 ° по відношенню до площини, що проходить через поздовжню вісь реактивного снаряда, що забезпечувало закрутку щодо даної осі для зменшення впливу ексцентриситетів тяги і центру мас.

В іншому компонування реактивного снаряда досить традиційна: в передній частині за головним контактним детонатором розміщується бойова частина, до якої примикає виготовлений із сталі корпус двигуна. Через великого довжину корпус складається з двох циліндричних секцій, з'єднаних за допомогою різьби. Сопловий блок має центральне і шість периферійних сопел. У надзвуковий частини сопла мають форму конуса з кутом 30 °. Діаметр критичного перетину сопла становить 19 мм, зрізу - 37 мм.

Нанесене на внутрішню поверхню корпусу двигуна теплоізоляційне покриття товщиною 0.3 мм не тільки охороняє сталевий корпус від нагрівання і відповідного зниження міцності, але й істотно скорочує втрати енергії згорання палива і сприяє отриманню високого питомого імпульсу і підвищені швидкості горіння. Заряд твердого палива з технологічних міркувань також виконаний з двох напівзарядов. При цьому хвостовий напівзаряд має більшу відстань між стінками корпусу і паливом, оскільки необхідно забезпечити достатній прохідний перетин для продуктів згоряння палива як переднього, так і хвостового напівзарядів.

У зв'язку з тим що при тривалому зберіганні снарядів у горизонтальному положенні можлива деформація корпусу двигуна, паливний заряд був відділений від стінок камери двигуна зазором 4 мм для головного полузаряда і 9 мм для -для хвостового. Фіксація напівзарядів здійснювалася за допомогою наклієних на кожен з них шести «сухарів» розміром 50 х 10 мм, виготовлених з того ж палива. Торці напівзарядів бронювалися наклієними шайбами ​​з нітролінолеуму.

У паливному заряді була використана рецептура РСІ-12М, розроблена раніше співробітником НДІ-6 BC Лерновим і складається з 56% ксілідіну, 26,7% нітрогліцерину, 10,5% дінітротолуолу, 3% централіту. До складу заряду входили також каталізатори та технологічні добавки. Між напівзарядами розміщувався запальник з 80 грамами крупного димного пороху КЗДП-1 і 2 грамами пороху ДРП-1, і знаходяться вони в окремих мішечках. Струм на два електрозапальника МБ-2Н подається по дротах, які прокладені через центральне сопло і канал хвостового напівзаряду. Сумарна маса двох напівзарядов з «сухарями» і шайбами ​​становить 20,6 кг, корпуси ракетної частини - 24,5 кг (із стабілізаторами - 26,4 кг).

Виготовлення напівзарядів здійснювалося на спеціально розробленій автоматичній технологічній лінії. На ній забезпечувалося автоматичне формування напівзарядів, їх перевантаження, контроль геометрії, зважування, приклеювання «сухарів» і торцевих шайб, нанесення маркування. Пакування напівзарядів в тару відбувалася в напівавтоматичному режимі. Поступово технологія виготовлення і експлуатації зарядів спрощувалася. Були розширені допуски на чужорідні і повітряні включення, стало можливим зберігання зарядів у негерметичній тарі. Наприкінці шістдесятих років було відпрацьовано виготовлення заряду з більш щільного палива РСТ-4К, що дозволило при збереженні необхідної маси дещо скоротити розміри і уніфікувати геометрію напівзарядів. Дещо пізніше було освоєно виробництво паливних напівзарядів з використанням спеціальної рецептури, при виготовленні якої використовувалися продукти переробки паливних зарядів, які витягувалися із застарілих реактивних снарядів з вичерпаним гарантійним терміном експлуатації. Виробництво таких зарядів з зигами, без наклеювання «сухарів», з переробних рецептур велося в 1975-1980 роках.

Займання порохового заряду снаряда здійснюється піротехнічними запалами, що спрацьовують під впливом імпульсів струму від токорозподільчої системи управління вогнем. Тривалість залпу однієї установки - 20 секунд. При необхідності залп можна здійснювати не з кабіни, а з виносного пульта за кілька десятків метрів.

Найбільш відомим типом реактивного снаряда РСЗО БМ-21 є снаряд М-21 0Ф (9М22У) з осколково-фугасною бойовою частиною. Довжина цього снаряда з підривником МРВ-У становить 2,87 м. Вага з підривником - 66,4 кг, вага бойової частини-19,18 кг, вага вибухової речовини - 6,4 кг.
Пороховий заряд (порох РСІ - 12 м) вагою 20.45 кг забезпечує найбільшу швидкість польоту снаряда 690 м / с. Зведення детонатора відбувається після сходження з направляючих та на відстанях 150- 450 м від бойової машини. Від установки підривника залежить характер дії снаряда у цілі: при миттєвому спрацьовуванні - переважно осколковий, при уповільненому - переважно фугасний.
Осколкова дія бойової частини снаряда М-21 ОФ в два рази ефективніше М-14 0Ф, а по фугасній дії - всього в 1,7 рази. Кучність в напрямку стрільби складає 1/180 у бік, та - 1/110 від дальності. При пусках на дальність 20 км половина влучень укладається у межах видалення 200-300 метрів відносно центру групування розривів. Максимальна швидкість реактивного снаряда становить близько 690 м / с. Для збереження прийнятної купчастості при стрільбі в діапазоні від 12 до 15,9 км між головним детонатором і бойовою частиною реактивного снаряда прикріплюється мале гальмівне кільце, на менші дальності - велике. Пуски бажано проводилися без використання вкрай крутих або настильних траєкторій, застосування яких пов'язане з великим розсіюванням снарядів. Залп однієї бойової машини забезпечує ураження живої сили на площі близько 1000 м2, а неброньованої техніки - 840 м2.

Різновид реактивних снарядів

Для підвищення бойових можливостей РСЗВ БМ-21 «Град» до неї були розроблені наступні типи некерованих реактивних снарядів:
■ вдосконалений осколково-фугасний снаряд 9М22У;
■ запальний снаряд 9М22С;
■ осколково-хімічний снаряд 9М23, за основними льотно-технічними характеристиками відповідний снаряду М22С;
■ осколково-фугасний снаряд з відокремлюваною головною частиною 9М28Ф;
■ агітаційний снаряд 9М28Д;
■ димовий снаряд 9М43 (десять снарядів цього типу створюють суцільну завісу з диму на площі 50 гектарів);
■ освітлювальний снаряд 9М42 для системи "Ілюмінація";
■ снаряд 9М28К з касетною головною частиною з протитанковими мінами ПТМ-3;
■ снаряд ЗМ16 з касетною головною частиною з протипіхотними мінами ПОМ-2 (сорок снарядів цього типу мінують один кілометр фронту);
■ снаряд для імітації повітряних цілей для навчання розрахунків та розробки нових зенітних ракетних комплексів;
■ комплект снарядів 9М519-1-7 («Лілія-2») для постановки радіоперешкод в діапазонах КВ і УКВ.
Активно розробляють нові боєприпаси для БМ-21 також країни, що випускають цю систему по ліцензії або нелегально.

Артилерійська частина БМ-21 включає пакет з 40 трубчастих напрямних з внутрішнім діаметром 122,4 мм і довжиною 3 м. Напрямні розташовані в 4 яруси по 10 напрямних в кожному ярусі. Наведення пакета напрямних у вертикальній і горизонтальній площинах проводиться за допомогою електроприводу або вручну. Підйомний механізм розташований в центрі підстави, його корінна шестерня входить в зачеплення із зубчастим сектором люльки. При наведенні електроприводом або вручну корінна шестерня обертає зубчастий сектор і рухомій частини бойової машини придаются кути піднесення. Поворотний механізм розташований по лівій стороні підстави. Його корінна шестерня входить в зачеплення з нерухомим внутрішнім кільцем погона. При наведенні бойової машини електроприводом або вручну корінна шестерня обкатується по нерухомому внутрішньому кільцю і тим самим приводить в обертання поворотну частину бойової машини. У вертикальній площині наведення можливо з кутом піднесення до + 55 °. У горизонтальній площині можливий розворот пакету направляючих на кути до 70 ° вправо і 110  вліво від напрямку вперед по поздовжній осі машини. В межах горизонтального сектора обстрілу до 34 ° над кабіною машини мінімальний кут піднесення обмежений величиною 11 градусів. Для часткового урівноваження рухомої частини використовується врівноважуючий механізм, розташований в колисці. Прицільні пристосування складаються з механічного прицілу, панорами ПГ-1М і коллиматора К-1. Слід зазначити, що завдяки продуманій конструкції артилерійської частини більшість її механізмів приховано під кожухами люльки і поворотної підстави. Це підвищило надійність роботи механізмів.

Ходова частина пускової установки являє собою шасі вантажного автомобіля підвищеної прохідності «Урал-375Д» (колісна формула 6 х 6). Це шасі має V-подібний восьмициліндровий карбюраторний двигун ЗІЛ-375, що розвиває при 3200 об / хв максимальну потужність 180 к.с. Зчеплення двухдисковое, сухе. Коробка передач - п'ятиступінчаста, з синхронізаторами на 2,3,4 і 5-й передачах. Завдяки наявності на шасі централізованої системи регулювання тиску повітря в шинах, пускова установка має високу прохідність на грунтах з малою несучою здатністю. При русі по шосе вона розвиває максимальну швидкість 75 км / год. Глибина подоланого без попередньої підготовки броду становить 1,5 м.
Деяка кількість пускових установок РСЗВ БМ-21 випущено на шасі вантажних автомобілів «Урал-4320» і ЗІЛ-181. Розгойдування пускової установки при стрільбі зведено до мінімуму завдяки розрахованої послідовності сходу снарядів з направляючих. Це дозволило відмовитися від установки гідравлічних опор на шасі і обмежитися лише використанням механізму відключення ресор під час стрільби. Перезарядження пускової установки виробляється вручну за допомогою транспортно-заряджаючої машини, в якості якої використовується тривісний автомобіль ЗІЛ-131 з двома стелажами 9Ф37 (кожен стелаж вміщує по 20 снарядів). Пускова установка БМ-21 обладнана засобами пожежогасіння та радіостанцією Р-108м.
На базі  БМ-21 створені наступні системи для різних родів військ:
• 9К59 «Прима» - багатоцільова РСЗВ підвищеного могутності з 50 направляючими;
• БМ-21В «Град В» - авіадесантована РСЗВ з 12 направляючими, здатна вести стрільбу усіма снарядами БМ-21;
• 9К132 «Град-П» - легка переносна одностовбурна пускова установка для стрільби 122-мм снарядами "Град-П";
• А-215 «Град-М» - корабельна РСЗВ для десантних кораблів ВМФ;
• «Град-1» - 36-ствольна РСЗВ для озброєнні артилерійських підрозділів полкової ланки;
• БМ-21 ПД «Дамба» - РСЗВ для захисту військово-морських баз від водолазів-підривників і морських диверсантів.
• 9К510 "Ілюмінація" - реактивна система для стрільби освітлювальними снарядами. Кожен реактивний снаряд цієї системи підсвічує на місцевості коло діаметром 1000 м з висоти 450-500 м, при цьому протягом 90 секунд забезпечується освітленість 2 люкси.

Тактико-технічні характеристики БМ-21 «Град»

Калібр, мм 122
Кількість направляючих 40
Розрахунок. чол. 7
Маса в бойовому положенні, т 13.7
Довжина, м 7,35
Тривалість залпу с. - 20
Дальність стрільби км.
оптимальна 8-16
максимальна до 21

Спонсор публикации: Банк "Открытие" - один из крупнейших универсальных розничных банков. Вы будете приятно удивлены, когда узнаете, под какой процент дается ипотека, а также разнообразием предлагаемых услуг.    

Категорія: Артилерія | Додав: imax (22.02.2015) E W
Переглядів: 1768 | Теги: Система, залпового, 9К51, БМ-21, вогню, реактивна, Град | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук
Нове на форумі
 • Служба по контракту (8)
  .
 • доброго вечора!мені 25 років не служив є права кат-В!цікавит (2)
  .
 • FAQ по оформлению на военную службу по контракту (234)
  .
 • Додатково
  Copyright IMax © 2018 Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика