Херсонський ОВК

Військова служба за контрактом - робота для справжніх чоловіків

Субота, 21.04.2018, 23:00

Меню сайту
Поділись!
Опитування
На скільки допоміг наш сайт
Всього відповідей: 1691
На сайті
Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Вхід
Головна » 2013 » Серпень » 6 » Полуденний постріл над Севастополем
14:00

Полуденний постріл над Севастополем

Під час святкування Дня флоту України у Севастополі отримала нове життя традиція, коріння якої сягають у майже двовікову історію. Національні Військово-Морські Сили за дорученням міністра оборони України Павла Лебедєва відродили щоденний ритуал «полуденного пострілу». Традиція відновлена з метою військово-патріотичного виховання підростаючого покоління, формування у майбутніх військовослужбовців свідомої готовності до озброєного захисту Батьківщини, виховання любові та почуття гордості до армії і флоту.

Слід нагадати, що традиція полуденного пострілу з гармати була введена в 1819 році для Севастополя і Миколаєва в якості сигналу, по якому перевірялися і встановлювалися корабельні, церковні та адміралтейські годинник. З цією метою у Севастополі вперше було введено службу часу, на головних воротах Адміралтейства споруджено башту, з  закріпленим на ній годинником. У тому ж році командир Чорноморського флоту і портів Чорного моря Олексій Грейг видав указ, згідно якому при домі Головного командира було встановлено гармату. Щоденно, рівно о 12-й годині, із неї здійснювався полуденний постріл.

У 1865 ця традиція запозичена Петербургом, в 1872 році - Кронштадтом, в 1889 - Владивостоком. У радянські часи полуденний постріл визнали буржуазним забобоном і відмінили в 1922 році. Відродили традицію в 1982 році з нагоди 200-річчя Севастополя. У 2003 році традиція була знову перервана у зв'язку з відсутністю холостих снарядів необхідного калібру.

На деякий час традиція була поновлена у 2009 році, але через брак снарядів «полуденний постріл» пішов у небуття. У ті часи постріл проводився з 45-міліметрового знаряддя, саме з «сорокап'яток» стріляли з Костянтинівського равеліну, відновлюючи цю традицію в 1982 році. Але, за твердженням істориків, до 1922 року постріл військові моряки здійснювали зі знаряддя калібром 85 міліметрів.

Нині традиція відновлена. Постріл виконується особовим складом окремого берегового ракетного дивізіону Військово-Морських Сил Збройних Сил України із 85-ти мм гармати Д-44 повоєнного виробництва з території Військово-морського музею України, що на Михайлівській батареї. Варто додати, що на українському флоті відсутній дефіцит снарядів відповідного типу, то ж відтепер традиції знову жити.

Розміщення батареї «полуденного пострілу» на Михайлівській батареї невипадково, адже стіни потужної споруди, щільно вкриті шрамами від куль, бомб і снарядів, пам’ятають чимало знакових для легендарного міста подій, а сам равелін неодноразово опинявся в епіцентрі дій, які творили історію міста-героя. У періоди Першої і Другої оборони ця споруда, побудована для артилерійських обстрілів кораблів противника, які намагалися захопити Севастополь, вірою і правдою захищала місто від ворогів. Нині Михайлівська батарея являє собою один з рідкісних випадків, коли оборонна споруда дожила з середини XIX століття до наших днів і непогано збереглась.

Наразі Михайлівська батарея знаходиться на північному березі Севастопольської бухти, активно формує морський фасад Севастополя. Вона споруджена на місці колишньої земляний батареї для захисту бухти. План укріплень фортеці розробив в 1834 році відряджений до Севастополя інженер-полковник Карл Іванович Бюрно. Його проект був доопрацьований інженер-полковником Фелькерзама, який з 1843 року займався її будівництвом, пізніше його змінив інженер-полковник, згодом генерал-лейтенант, Павловський. Будувалася вона з вапняку, видобутого в каменоломнях Кілен-балки. У 1846 році основні будівельні роботи були завершені. Батарея являє собою П-подібний в плані двох'ярусний обсяг, що складається з центрального корпусу і бічних крил, розташованих до нього під кутом в 100 градусів. Довжина батареї 205 метрів, товщина зовнішньої стіни 1,8 метри. У тиловій частині була створена оборонна стіна з ровом. До внутрішніх кутах дворових фасадів примикали дві 3-ярусні вежі-барбет з амбразурами (нині від них збереглася тільки одна). На батареї були побудовані дві ядрокалільние печі для 24-фунтових ядер. Планування внутрішніх приміщень для особового складу батареї анфіладне, суміжні каземати на обох ярусах пов'язані між собою коридором. Інтер'єри батареї, незважаючи на значні втрати і перебудови, і понині зберегли свій первозданний вигляд. На її озброєнні напередодні Кримської війни знаходилося 77 знарядь, з них по рейду могли вести вогонь 64, кут обстрілу складав 50 градусів. У 1854-1855 роках батареєю командував капітан-лейтенант Микола Федорович Андрєєв, але в бойових діях вона участь практично не брала, її каземати використовувалися для розміщення поранених. Після Кримської війни форт перетворили на складське приміщення, потім для розміщення частин Севастопольської кріпосної артилерії. У 1920 році під час правління барона П.М. Врангеля Збройними силами півдня Росії в казематах Михайлівської батареї були організовані курси артилеристів. У період другої оборони Севастополя на території форту створили опорний пункт під командуванням капітана Р. Хайруліна. В ті героїчні часи захисники равеліну три доби тримали оборону і відійшли на Південну сторону міста за наказом командування в ніч на 24 червня 1942 року. Загалом, під час двох воєн форт отримав чималі ушкодження, які лише через 70 років спільними зусиллями небайдужих людей були ліквідовані, а споруда відреставрована.

З 2010 року в Михайлівському равеліні гармонійно розташувався Севастопольський Військово-морський музей. Відомі київські меценати, музейники і підприємці брати Шереметьєви спільно з Міністерством оборони України розгорнули на території споруди експозицію "Героїчний Севастополь". В равеліні представлена ​​найбільша колекція тематики Кримської війни та Першої оборони Севастополя. Серед раритетів - понад 60 мундирів різних часів, корабельні гармати, перекопська тачанка, особисті речі, унікальні листи, книги, документи, а також елементи екіпіровки воїнів, кокарди, чорнильниці, стрілецька зброя, ґудзики та багато чого іншого - всього близько 10 000 експонатів. У двадцяти виставкових залах на другому ярусі батареї музею розкривається історія міста Севастополі, починаючи від Кримської до Великої Вітчизняної війни.

Унікальну виставку відвідують чимало гостей та мешканців уславленого міста, отже кожен з них має можливість, опинившись в музеї саме опівдні, на власні очі побачити ритуал «полуденного пострілу», який проводять  українські військові моряки.

Владислав Селезньов, Крим

 


Категорія: Новини із Одеси | Переглядів: 2116 | Додав: imax | Теги: гармата, постріл, день флоту | Рейтинг: 0.0/0|
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук
Нове на форумі
 • Служба по контракту (8)
  .
 • доброго вечора!мені 25 років не служив є права кат-В!цікавит (2)
  .
 • FAQ по оформлению на военную службу по контракту (234)
  .
 • Додатково
  Copyright IMax © 2018 Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика